Archiwum marzec 2014


mar 29 2014 Tworzenie dźwięku w filmach
Komentarze (2)

Nie zastanawialiście się nigdy nad tym czemu te wszystkie dźwięki w filmach są tak idealne? Czy naprawdę idąc przy zatłoczonej ulicy tak wyraźnie słychać na przykład śpiew ptaków? To tylko przykład, których można by wymieniać w nieskończoność.

Dzieje się tak dlatego, że dzisiaj w głównej mierze dźwiękowcy korzystają z mikrofonów kierunkowych. Chodzi o to, aby nie nagrywać szumu czy rozmów z planu zdjęciowego, zupełnie niepotrzebnych odgłosów ulicy i tym podobne. Później, poszczególne dźwięki są dogrywane już osobno. Kierunkowo nagrywa się jedynie dialogi aktorskie i ewentualnie drobne elementy otoczenia. To dlatego, słynny już, dźwięk miecza wyciąganego z pochwy jest tak metaliczny. Pochwa jest skórzana i absolutnie nie da się uzyskać takie dźwięku. Kierunkowo nagrywa się także z innego powodu. Chodzi tutaj o filmy dubingowane. Łatwiej jest później operować każdym poszczególnym głosem aktora, aby odpowiednio go wyciszyć i dodać dubbing w innym języku.

mar 16 2014 Bronie wykorzystywane w filmach
Komentarze (4)

W bardzo wielu filmach, w rękach aktorów pojawiają się różnorodne bronie. Myślicie, że to są zabawki czy jednak prawdziwe bronie? Najczęściej są to prawdziwe bronie, a zabawki zdarzają się głównie w filmach o bardzo niskim budżecie. Prawdziwe bronie nie zawsze oznaczają jednak sprawne. Co więcej, bronie te są bardzo często modyfikowane na potrzeby filmu. Dospawane przedłużki, dodatkowe lufy, wyrzutniki granatów i temu podobne rzeczy. Taka broń oczywiście już nie działa, ale dobrze się prezentuje.

Jeśli na filmie widzimy, że aktorzy z broni strzelają to już na pewno wiemy, że jest to broń prawdziwa, choć strzela się oczywiście ślepakami, a operatorzy dźwięku muszą później jedynie uatrakcyjnić same wystrzały. W niektórych filmach można się jednak dopatrzeć pewnych błędów. Największym jest wyraźny brak magazynków w broni trzymanej w ręku. Typowy widz tego nie zauważy, ale oglądając film 20 raz naprawdę zaczyna się to rzucać w oczy.

Pewną ciekawostką jest to, że w wielu filmach zagranicznej produkcji wykorzystuje się bronie polskiej produkcji. Nie są one popularne i raczej nie korzysta się z nich poza naszym krajem, ale mają jedną zaletę. Wygląd i działanie wielu z nich jest oparty na zagranicznej broni. Jeśli reżyser filmu ma problem ze zdobyciem oryginałów to właśnie często zastępuje je bronią naszej rodzimej produkcji.

mar 04 2014 Efekty specjalne w filmach kiedyś, a dziś...
Komentarze (0)

Nie tylko urządzenia do filmowania przeszły ogromną ewolucję od czasu pojawienia się pierwszych filmów na świecie. Ogromną rewolucję przeszły także same efekty specjalne. Podstawowa różnica między kiedyś, a dziś jest taka, że przed latami 90 ubiegłego stulecia efekty specjalne tworzone były ręcznie. Od lat 90 stosuje się do tego komputery, urządzenia, które z roku na rok stają się coraz wydajniejsze i dają większe możliwości dla grafików.

W starych filmach naprawdę nie trzeba się mocno skupiać, aby dostrzec, że wielki włochaty potwór to kukła, która porusza się mocno nienaturalnie, a niszczone miasto jest makietą po której poruszają się zabawkowe samochody. Najlepiej widać to szczególnie na filmach produkcji japońskiej z przed lat. Najbardziej charakterystycznym elementem dawnych filmów są także sceny w ruchu. Ewidentnie widać, że aktorzy tylko siedzą w samochodzie, pojeździe czy innej maszynie w studio, a dookoła nich zastosowana została plansza imitująca ruch, wyglądało to bardzo nienaturalnie.

Dzisiaj wszystkie te rzeczy generują komputery i naprawdę ciężko jest zauważyć różnicę między prawdą, a wirtualną rzeczywistością. Do tego dochodzi technologia 3D, która generuje jeszcze lepsze wrażenia graficzne. Nie da się ukryć, że rozwój technologii tworzenia efektów specjalnych jest dziś ogromny.