Archiwum luty 2014


lut 25 2014 Niedoceniana praca kaskaderów
Komentarze (0)

Oglądając filmy zachwycamy się efektownymi scenami pościgów, wybuchów, skoków i tym podobnych rzeczy. Choć na filmie widzimy samego aktora to jednak nie on jest bohaterem danej sceny niebezpiecznej. Podczas kręcenia niebezpiecznych scen wykorzystuje się kaskaderów, którzy zastępują aktorów. W niektórych przypadkach nawet sam kaskader musi odgrywać kawałek roli za aktora.

Kaskaderzy to ludzie o stalowych nerwach, którzy naprawdę nie mogą znać uczucia strachu. Często są to byli komandosi, policjanci oraz wojskowi, czyli ludzie dobrze zaprawieni w boju. Kaskader, aby mógł wykonywać swój zawód musi przejść szkolenie. Nie jest to jednak kilkumiesięczne, ale wieloletnie szkolenie, na których kaskader dowiaduje się nie tylko jak efektownie wykonywać różne wyczyny, ale także jak nie dać się zabić…praca kaskaderów wiąże się niestety z ogromnym ryzykiem, które jest wpisane w ich życie już na stałe.

Co więcej, samo szkolenie nie wystarczy, aby brać aktywny udział we wszystkich scenach kaskaderskich. Ludzie Ci zdobywają później certyfikaty, a każdy z nich uprawnia do pracy przy określonej scenie kaskaderskiej. Kaskaderzy są trochę jak sami filmowcy, wykonują kawał dobrej roboty, ale są niestety niedoceniani.

lut 14 2014 Efektowne wybuchy w filmach
Komentarze (0)

Lubicie filmy akcji, gdzie jest bardzo dużo wybuchów prawda? Ja też je uwielbiam. Wybuch jeszcze nie tak dawno temu należał do najbardziej efektownych rzeczy w filmach i stosowano go oczywiście bardzo często. Dzisiaj schodzi on już trochę na drugi plan, gdyż bardziej efektowna okazuje się być technologia 3D, ale przecież wybuch w 3D to też jest coś niesamowitego prawda?

Jeśli wybuchy są realne to pracuje nad nimi sztab saperów oraz pirotechników. Są to ludzie z ogromną wiedzą i doświadczeniem, którzy doskonale wiedzą jak zachowa się wybuchający samochód, ściana budynku i inne rzeczy. Używane materiały wybuchowe są bardzo różnorodne, w zależności od potrzeb. Zawsze jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi pracujących na planie. Jeśli aktor ma być częścią sceny wybuchu, na przykład przejeżdża przez wybuchającą ścianę to zawsze zastępuje go kaskader, kolejny profesjonalista, który utrzymuje się z ryzykowania własnym życiem.

Współcześnie oczywiście naprawdę duża część wybuchów jest generowana komputerowo lub komputerowo po prostu podkręcana. Tradycyjne wybuchy jednak z pewnością będą jeszcze długo stosowane bo są najbardziej efektowne.

lut 04 2014 Imitacja zimy w produkcjach filmowych
Komentarze (0)

Bardzo wiele filmów powstaje w zimowej scenerii, ale nie zawsze oznacza to, że ekipa filmowa wyjeżdża kręcić zdjęcia w miejsca, gdzie śniegu jest dużo. Są filmy, gdzie na przykład tylko kilka scen rozgrywanych jest w zimowej scenerii i taki wyjazd byłby zupełnie nieopłacalny. Specjaliści od scenografii dysponują dzisiaj jednak tyloma możliwościami na imitowanie zimy, że aż sam byłem zdziwiony jak poznawałem te wszystkie metody.

Współcześnie oczywiście najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi pracujących na planie filmowych, ale także i ekologia. Materiały z jakich wykonuje się sztuczny śnieg do takich właśnie należą. Najbardziej popularny, bo najtańszy, jest śnieg papierowy. Odpowiednio uformowane kawałki papieru tworzą niewielkie zaspy, grudki i temu podobne kupki śniegu. Co ciekawe papier ten jest niepalny, a do tego bardzo odpory na wilgoć. Najbardziej efektowny jest śnieg polimerowy. Do złudzenia przypomina ten prawdziwy, ale niestety jest dość drogi. Jeśli widzimy ślady stóp na śniegu, to jednak zapewne jest to właśnie polimer, który pozwala na coś takiego.

Do robienia szronu i lody z kolei doskonale nadaje się wosk. Tworzone są z nich piękne mozaiki i widz naprawdę musi mieć bardzo wprawne oko, aby zorientować się, że to nie do końca jest prawdziwe. W przypadku niewielkich powierzchni stosuje się jednak najczęściej tradycyjny szron w sprayu, taki który może kupić każdy z Was.