Archiwum styczeń 2014


sty 24 2014 Efekty specjalne generowane przez komputery...
Komentarze (0)

Od momentu pojawienia się komputerów na świecie technologia produkcji filmów z efektami specjalnymi bardzo szybko ewoluowała. Nie można jednak zapominać o produkcjach z przed lat 80. To dlatego, że w tamtych czasach efekty były tworzone ręcznie i wspominane przeze mnie filmy w poprzednim wpisie naprawdę świadczą o ogromnym kunszcie i fachowości ludzie tworzących wtedy filmy.

Początek lat 90 to jednak pierwsze, w miarę wydajne już komputery, który były wykorzystywane do produkcji efektów specjalnych. Na tych pierwszych komputerach oparty jest właśnie „Terminator 2” z 1991 roku, „Park Jurajski” rok 1993 czy „Gwiezdne wrota” z roku 1994. Bardzo spektakularnie prezentował się film „Dzień niepodległości”. Ostatnio nawet był w telewizji i aż ciężko wyobrazić sobie, że został on wypuszczony w 1996 roku. W tej produkcji możliwości ówczesnych komputerów zostały wykorzystane do absolutnych granic technologicznych.

Największy przełom nastąpił jednak w roku 1999. Tak stary jest film „Matrix”, który przecież po dziś dzień zadziwia i dostarcza wielu ciekawych wrażeń. Przy kręceniu tego filmy wykorzystano zupełnie nowe technologie i przetarto nowy szlak w dziedzinie efektów specjalnych. „Matrix” jest uznawany właśnie za prekursora współczesnych efektów specjalnych tworzonych z wykorzystaniem komputerów.

sty 14 2014 Pierwsze modele potworów oraz imitacje zjawisk...
Komentarze (0)

Pisałem już trochę o tym kiedy pojawiły się pierwsze efekt specjalne w filmach i jak one wyglądały. Teraz nadszedł czas na potwory, kosmitów i ciekawe zjawiska nadprzyrodzone. Kiedy to wszystko się pojawiło? Jeśli chodzi o potwory to takim prekursorem był oczywiście film „King Kong” z 1933 roku, kiedy to na ekranie można było zobaczyć ogromną i złośliwą małpę.

Za ogromny przełom w dziedzinie efektów specjalnych, zjawisk nadprzyrodzonych i wszystkich tych niesamowitych rzeczy, uznaje się film „Gwiezdne Wojny” z roku 1977. Widzowie w kinach byli zachwyceni rozmachem tej produkcji, a początkowa scena, gdzie na ekran wlatuje statek kosmiczny stała się kanonem efektów specjalnych. Zanim pojawiły się komputery i nowoczesne technologie kunsztem sztuki efektów specjalnych był też film „Obcy: ósmy pasażer Nostromo” z roku 1979. Tutaj zachwycała szczególnie scena narodzin potwora, obcego. Film ten oglądamy przecież po dziś dzień i wcale nie wydaje się być aż tak śmieszny jeśli chodzi o efekty specjalne. Świadczy to o ogromne pracy jaką wykonali ludzie pracujący wtedy przy tej produkcji.

Pod koniec lat 80 pojawiły się już pierwsze komputery, które na początku lat 90 zaczęto wykorzystywać do tworzenia efektów specjalnych w filmach.

sty 02 2014 Historia efektów specjalnych w filmach
Komentarze (0)

Jako fan efektów specjalnych nie mogę pominąć tematu jakim jest historia tego typu efektów w filmach, a ta sięga już dobrze ponad 100 lat. Zdziwiło Was to? Myśleliście, że efekty specjalne pojawiły się razem z komputerami i nowoczesnymi technologiami? Nie do końca tak jest. Może te dawne efekty specjalne będą się Wam wydawały śmieszne, ale uwierzcie mi. 100 lat temu robiły one naprawdę ogromne wrażenie, a wszystkie były dziełem ludzkiej ręki, a nie programu komputerowego. Miały więc swój ogromny urok.

Pierwsze efekty specjalne pojawiły się już w 1900 roku w filmie „The Enchanted Drawing”. O wiele większe wrażenie zrobiła jednak produkcja z 1902 roku pod tytułem „Podróż na Księżyc”. Wyprawa astronautów na satelitę okazała się dziełem trudnym do realizacji. Różnego rodzaju planety i gwiazdy to tak naprawdę ręcznie lepione modele gliniane. Śmieszne? Dzisiaj tak, ale wtedy film przyciągnął do kin miliony ludzi z racji tych efektów. W 1925 roku pojawił się film „Zaginiony świat”. Wiecie co pisała wtedy prasa? „Żywy dinozaur!”…producenci musieli później wyjaśniać, że to tak naprawdę kukła. Z kolei film „King Kong” z 1933 roku był już szczytem efektów specjalnych tamtych lat. Udoskonalone dinozaury i ogromna małpa, oczywiście także kukła. Łza w oku się kręci, jak patrzy się na stare filmy i naprawdę wymyślne efekty specjalne w nich stosowane.